top of page
Search

Egyiptomi istenekről általában #1

  • Lara
  • Jun 26, 2015
  • 4 min read

egyptian-gods-1-638.jpg

Már régóta nem született újabb cikk, de mivel már sokan vártátok, gyorsan ki is találtam, hogy mit hozok nektek. :) Az egyiptomi vallás, és mitológia nem annyira közkedvelt, és ismert, nem úgy, mint a skandináv, vagy a görög. Legalábbis ez volt az eddigi tapasztalatom. Pedig az ókori egyiptomiaknak is csodálatos isteneik voltak. A cikket két részre fogom bontani, hogy ne legyen túl hosszú, és túl unalmas. Az első felében az alapokról fogtok pár érdekes dolgot olvasni, a második részben pedig jönni fognak az istenek. Jó olvasást!


Az ókori Egyiptomban számos istent tiszteltek, számuk 2.000 körül volt, de közöttük párnak szinte azonos tulajdonságaik és természetük volt, az országrészen belül más és más névvel illették az azonos istent. Ez annak volt köszönhető, hogy mielőtt az ország véglegesen egységessé vált volna, Északi Nílus-völgyét negyven önálló döntéshozatali területre osztották fel, amit később tartományoknak-nomesnek hívtak. Itt az uralkodó törzsnem kasát vezetőjük és istenségük volt.

Ezekben az istenekben az volt a közös, hogy állat képében nyilvánultak meg a földön. Így az egyiptomiak a vadon élő krokodilokat, madarakat, kígyókat, teknősöket, békákat, a szarvasmarhát és a háziasított kutyát és macskát az istenek földi képének tulajdonították, melyek így elpusztíthatatlan részei az emberi világnak.Az élet minden területén voltak istenek: sör, növények, emésztés, női sexualitás, nyílt tenger, kertek, "bulik".

Külömböző városokban más és más volt az az isten, aki a vallás élén állt. Külömböző vallási legendák születtek ennek hatására az évek során, attól függően melyik városnak volt nagyobb politikai befolyása abban az évben. Ennek köszönhetően számos istenek jöttek, és mentek ki a divatból. Viszont volt egy olyan csoport, ami sosem vesztette el a népszerűségét. Ők töltötték be a legalapvetőbb fontossági szerepet. Ilyen volt az öröm, a tánc, a szülés, az igazságosság, a halál utáni élet. Szóval ezek az istenek ténylegesen a mindennapi élet résztvevői voltak.

A köznép sokszor azonosult az istenekkel, hiszen mint a legtöbb istennek, természet feletti, isteni erejük volt, de számos emberi gyengeséggel rendelkeztek. Dolgaik hasonlóak voltak, mint a halandóknak. Vadásztak, ettek, ittak, "buliztak", betakarítottak, és haldokoltak is. Sokukat ábrázolták férfiként és nőként, állat fejjel. Ez az állat volt, amit képviselt az isten a földi világban. A ruhájuk, a fejfedőik, az, hogy milyen botot tartanak a kezükben mind hozzájárultak ahhoz, hogy a szimbólumok révén megértsék és megértsük, milyen funkcióik voltak.

Szentélyek:

offerings-cat-altar.JPG

Az, hogy hogyan is tették tiszteletüket az egyiptomiak az isteneiknek, nem tudni pontosan. A forrásokból arra lehet következtetni, hogy Alsó-és Felső-Egyiptomban tipikus épületek jöttek létre, amelyek szimbolizálták a az ország vallási és politikai útját, és hangsúlyozták a nemzeti identitásukat. A helyi templomok agyagból és nádból készültek, és valószínüleg a Nílus mentén épültek. Idővel két szentély alakult ki, ahová tiszteletüket tették a főistennek. A szentélyek idővel kőtemplomokká alakultak, Később kis szentélyek is megjelentek a házaknál attól függően, ki milyen áldozott.

Ruha:

Amikor egy istent/istennőt ábrázoltak, igazából nem voltak olyan nagyok. Kevesebb, mint fél tucat ruhadarab fedi be szinte mindegyik testét. Mindegyik fehér, vagy legalább is egyszínű ruhát visel. Ez a fajta divat az idők során rengeteget változott. A görögök korában az egyiptomi isteneknél is megfigyelhető volt a színesebb öltözék. Kivételt a múmia szerű ruhadarab alkotott:

* Tunika harisnyatartóval. A férfi ruházat véget ért a derék fölött, és ez sokszor volt népszerű. Ilyen öltözéket viselt Ré.

*Ruha harisnyatartóval. EZ női öltözék volt, szintén derék fölött ért véget, és általában fehér volt. Ilyet viselt általában Hathor.

*Rövid lágyékkötő. A rövid szoknyaszerű darab nagyon népszerű volt. Ilyet hordott például Asar-hap.

*Rövid ujjú, ami a legrégebbi időtől kezdve gyakori, feszes női darab. Példa: Isis.

* Teljes hosszúságú ruhadarab, egészen a nyakig húzódott.Példa: Seshat.

A hosszú ujj nem volt mindig divat Egyiptomban. Az istenek ruházata hasonlított a felsőbb osztályok viseletére, mely többnyire zárt volt.


Korona:

Névtelen2.png

Az istenek ábrázolása miatt a festők és szobrászok mindent megtettek azért, hogy fejüket valamiféle koronával díszítsék. Ezt nyilván a fáraó vagy a papság kezdeményezte, hogy a kedvenc istenségeiket minél díszesebb öltözékben tudhassa, ami talán egyfajta tekintélyt is kölcsönzött az adott istennek. A koronák segítséget adhattak, és az emberek szimbólumok segítségével tudhatták, hogy honnan is származhattak isteneik. Hogy a koronák és fejdíszek minél fenségesebbek legyenek díszítették tollakkal, kígyókkal, virágokkal, szalagokkal, nap lemezekkel,levelekkel és élénk szívekkel díszítették. Itt is érződött a görög-római kor hatása, amikor is ezek a fejfedők különösen díszítettebbek lettek.

Példák: A kettő korona (vörös-fehér) jelentette azt, hogy az egész országot képviseli. Atef koronát hordott Osiris, a szervas és napkorongos koronát Ré hordta. A kék sisak szerű koronát a 18.dinasztia és Amon viselte.


Fejfedők:

Névtelen3.png

A királyi koronájukat az istenek számos más szimbólumokkal is díszítették. Egyes elemek segítették az embereket abban, hogy felismerjék az istenek által képviselt erőket. Mindegyik istenséghez egyedi díszítőelem tartozott. Nepthys fejfedőjén egy épület állt, tetején egy tállal, ami talán az esővizet gyűjthette össze. Selkhet a feje tetején egy viperát hordott, de az állat sosem marta őt meg. Hathor volt az egyetlen, aki több tárgyat is viselt a fején: tehénszarv, napkorong, és a kedvenc hangszere, a sisturm, ami olyan volt, mint egy csörgő.


Királyi jelvények:

Névtelen4.png

Nem kell részletezni, hogy az ókori Egyiptomban hogyan is ábrázolták az embereket és az isetneket a festészetben. (előlnézetben a test, a fej és a lábak oldalnézetben, a szem szintén elölnézet) Ezen kívül az isteneket és a királyokat sosem ábrázolták üres kézzel. Az istenek egyik kezében az ankh jel volt, ami magát az életet, életörömet jelképezte.Továbbá a vallásuk örök életet adott azoknak, akik a földön jól viselkedtek. A másik kézben fogták a jogart. Ezeknek a jogaroknak százféle fajtájuk volt. Az istennők kezében tartott jogar tetején egy fehér liliom is volt, ami a Nílust jelképezte.

További jogarfajták: 2."pásztor" bot. A pásztorok védelmezőjének, Anedjitinek volt a jelvénye. 3. Was jogar, az uralom és a hatalom jelképe.(isteneknél gyakori, a királyok kezében állandó ábrázolás) 4. A rend és stabilitás jele, az "emberi gerinc". 5. Osiris, szervesmarha tenyésztés, gazdálkodás


Egyelőre ennyit az alapokról, legközelebb bővítem a cikket! :)


 
 
 

Recent Posts

See All
Zene

Azt hiszem ehhez nem kell semmit hozzáfűznöm. #zene

 
 
 

Comments


Friss
Bejegyzések
Arhívum
Címkék
Itt is megtalálhatsz
  • Facebook Basic Square
  • Blogger Social Icon
  • Pinterest Social Icon

© 2015 almodovilag. Proudly created with Wix.com

bottom of page